Soukromá záležitost

4. července 2014 v 20:02 | Annika~ |  Knihy
Dlouho odkládaný článek o této knížce je konečně na světě, sláva nazdar výletu. Až tomu skoro nemohu uvěřit.
Autorem Soukromé záležitosti je spisovatel Óe Kenzaburó, jeden ze dvou japonských držitelů Nobelovy ceny za literaturu. Od druhého z nich, Kawabaty Jasunariho, už jsem před pár lety jednu knihu četla a velmi se mi líbila. Logicky jsem tedy byla zvědavá, jak píše pan Óe, jeho "kolega".
Dalším z důvodů, proč jsem si přečetla tuto knihu, je ten fakt, že Soukromou záležitost přeložil pan Weber, který mě v prváku učil na hodinách kandži a náslechu. Oba tyto předměty s ním jsem měla ráda a zajímalo mě, jaká je kniha, kterou přeložil.


Zápletka Soukromé záležitosti není nikterak složitá. Na první pohled nevýrazný učitel přezdívaný jako Vrabčák, jehož největším snem je dobrodružná výprava do Afriky, čeká, až v porodnici přijde na svět jeho prvorozené dítě. Když se tak však stane, Vrabčák je zděšen. Dítě se narodí s tělesnou vadou, která mu dává spíše vzhled příšery než lidského mláděte. Vrabčákovi nastává těžká doba, kdy je pod tlakem zbytku rodiny a hroutícího se snu o Africe, a snaží se trabli v podobě znetvořeného potomka uniknout všemi způsoby. Otázkou je, jak daleko až ve svém utíkání zajde a zda se vůbec utéci dá...

Myslím, že Vrabčák nepatří mezi ty postavy, které by si čtenář mohl oblíbit. Spíše jeho chování a činy chápat nebo naopak nechápat. Já sama se nacházím někde uprostřed. Tak trochu rozumím motivu jeho jednání, ne však jednání samotnému. Ale to jsou jen mé spekulace, které nemohu o nic pořádného opřít. Bůhví jak bych se doopravdy zachovala, kdyby se mně mělo narodit postižené dítě.
Autor tuto knihu nenapsal jen tak, protože jej něco takového z ničeho nic napadlo. Jemu samotnému se totiž podobná záležitost v životě doopravdy stala - jeho prvorozený syn se narodil s vážnou mozkovou poruchou. Právě tato životní zkušenost se mu pak stala inspirací i pro další jeho prózy, z nichž nepletu-li se žádné v češtině nevyšly - jen tři, které se však už touto tematikou nezabývají.

Jelikož moderní japonská literatura mě čeká až ve třeťáku a já si doteď o Óem nic moc nezjistila, překvapil mě jeho styl psaní. Snad kvůli Kawabatovi, který má také nobelovku, jsem si myslela, že budou psát tak nějak trošku podobně. Tato myšlenka se však ukázala být naprosto špatnou.
Kawabata na mě z Hlasu hory zapůsobil jakoby lyricky, s příjemným stylem psaní, který se nevyžívá v naturalistických popisech a spíše na mě z něj dýchá takový ten "jemný japonský duch". V Soukromé záležitosti se autor naopak nevyhýbá popisu sexu a obzvláště takové ty méně příjemné projevy a pocity těla, jako je kocovina, zvracení, dusné vedro a podobně, popisuje velmi přesvědčivě - člověk to skoro cítí a prožívá taky. (Obzvláště v tom popisu zvracení mi přijde že se pan autor nesmírně vyžíval.) Ono, já jsem spíš právě na tu maličko lyričtěji laděnou četbu, ale Soukromá záležitost se mi četla povětšinou dobře a jiný styl psaní by příběhu ani nesedl.
Pokud jde o konce jakýchkoliv knih, většinou se k nim nevyjadřuji - to znamená, že mi přišly takové normální - anebo prskám a kopu nožičkami. Zde však chválím, chválím, převelice chválím, konec byl nesmírně příjemnou katarzí příběhu.

Na pětihvězdičkové hodnocení to nevidím, ale čtyři mi připadají zasloužené. Bylo to zajímavé čtení, žádná oddechovka, naopak je zde spousta vnitřního napětí člověka stojícího nad propastí. Nevím, komu, proč či z jakého jiného důvodu tuto knihu doporučit. Každopádně, za pokus tato knížka rozhodně stojí.

CELKOVÉ HODNOCENÍ: ♦♦♦♦


Annika~
 


Komentáře

1 V. V. | E-mail | Web | 6. července 2014 v 15:20 | Reagovat

To zni zajimave. Obecne me dost zajimaji takove ty pribehy lidi, kteri se v zivote museli potykat s necim nepredvidanym. Clovek se pak nejen zamysli nad tim problemem, ale take nad tim, jak by ho resil. A je docela pozoruhodne poznavat timto zpusobem sama sebe, protoze my jsme nase volby...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Vzhled byl hrdě spatlán v programu Malování místní královnou za použití jejích fotek.


WhiteAnnika's anime, manga, reviews, recommendations, blogs and lists at Anime-Planet