Miláček

10. července 2014 v 15:50 | Annika~ |  Knihy
Kdysi v dávné gymnaziální minulosti jsme na hodině češtiny probírali Guye de Maupassanta a dnes mi připadá, že jediné, co jsme si o něm kolektivně zapamatovali, je to, že napsal Kuličku, příběh prostitutky se silným charakterem. Jinak kdyby se mě osobně někdo zeptal na něco dalšího od něj, asi bych nic jiného nedokázala vyjmenovat - dokud jsem nenatrefila na dílo, jemuž zasvěcuji tento článek.
Kulička mě nikdy příliš nezajímala. Co mě ale od tohoto autora upoutalo, je kniha nesoucí název Miláček. Jestliže jsme ji někdy probírali na češtině, podařilo se mi její existenci úspěšně obejít. Pak jsem se však s ní setkala na hodině literárního semináře - kde jsem si na ni žádný názor nevytvořila - a poté jsem ji jednoho krásného jarního dne našla v knihovně. Vzpomínky na literární seminář se mi v hlavě jaksi pomíchaly - spojila jsem si s ní děj Zolova Zabijáka - ale poté, co jsem si přečetla anotaci (a zjistila svůj omyl), přišlo mi to i tak zajímavé a knihu si přečetla.


Vracíme se v čase o více než sto let nazpět do Francie. Georges Duroy, ctižádostivý venkovský mladík s pohlednou tváří, sloužíval jako voják v Africe. Poté, co byl propuštěn ze služby, se usadil v Paříži, kde chtěl udělat závratnou kariéru, a nechal se zaměstnat u dráhy. Příliš mnoho však nevydělává a žije z ruky do úst.
Jednoho dne však náš milý Georges potkává svého kamaráda z vojny a je jím fascinován. Forestier, onen kamarád, se z nuzného postavení veterána vyšvihl do pozice uznávaného novináře, žije v luxusu a má půvabnou ženu. Duroy se nerozhoduje dlouho a nechává se zaměstnat u Forestiera v redakci, aby nemusel nadále třít bídu s nouzí. Postupem času proniká výše a výše, seznamuje se s pařížskou smetánkou (hlavně s manželkami bohatých mužů) a jeho hvězda neustále stoupá. Ale jak se říká, s jídlem roste chuť. Z prostého úředníčka od tratě se stává dravý lev salonů, který se nebojí jít přes jakékoliv překážky, aby dosáhl svých stále větších a nablýskanějších snů...

Než se pustím do dojmů ze samotného děje, ještě krátce odbočím k obálce knihy, či spíše jejímu papírovému přebalu, který je možno vidět nahoře na obrázku. Jsem s ním příšerně nespokojená. Kdo to vymyslel, aby se na tmavě křiklavě fialovou psalo černou barvou? Anotace na záložce mi jen tak tak šla rozluštit. Na obrázku je to maličko vidět, nadpis je napsán černě - ale ve skutečnosti je to asi tak o 70% nečitelnější. Obal je totiž ještě navíc z lehce vlnkovatého papíru, který ta mrňavá černá písmenka deformuje.
Teď již ale ke knize samotné. Skoro mě až překvapilo, jak je Maupassantův styl psaní čtivý a přirozený. Není příliš zjemnělý a květnatý, ani se nevyžívá v nechutnostech a zároveň je velmi svěží, zkrátka tak akorát, aby to bylo příjemné. Knížka se mi četla téměř sama.
Snad jako každý mám ráda příběhy se zajímavými postavami, ať už je na nich tím zajímavých jejich charakter či chování. Myslím, že zde v Miláčkovi se takových vyskytlo plno. Noblesní bohatí Pařížané působící na první pohled možná důstojně a obdivuhodně nám zde odhalují své leckdy pikantní slabůstky. Náš hlavní hrdina, všemi ženami milovaný Georges Duroy přezdívaný jako Miláček, se dostává do občas značně komplikovaných tragikomických situací, které jsou líčeny s lehkou ironií, jež se mi moc líbí.

Opravdu mě tato knížka zaujala, nicméně nepotěšil mě konec. Čekala jsem, že celý ten podařený příběh bude nějak řádně epicky zakončen, ale nic moc se nekonalo, což mě celkem zklamalo. Jako by ten děj celou dobu někam spěl a nakonec nedospěl. Škoda.

Díky V. jsem se také dozvěděla, že podle Miláčka byl i natočen stejnojmenný film. Chvíli jsem zvažovala, že bych se na něj podívala, ale pak jsem si to rozmyslela. Hodnocení na ČSFD není nikterak závratné a Pattinson se mi jako Miláček nijak zvlášť nezdá. Vypadá v té roli nemocně a košile a vázanky devatenáctého století jako by jej dusily. No ne?


Zpět ale ke knize. I přes dle mého názoru ne úplně dotažený konec se mi nesmírně líbila a jsem ochotná jí dát čtyři a půl kosočtverečku. A že se mi líbil autorův styl psaní, možná si někdy přečtu i tu slavnou Kuličku...


CELKOVÉ HODNOCENÍ: ♦♦♦♦+


Annika~
 


Komentáře

1 Netri Netri | Web | 10. července 2014 v 18:15 | Reagovat

Je to již nějaký ten čas zpátky, co jsem Miláčka četla, ale i tak si na to dost pamatuji a musím říci, že mě se kniha také  líbila. Je velmi čitelná, žádné sáhodlouhé popisy, tvořena spíše dialogy, děj jde rychle kupředu, velmi vhodná i pro lidi, kteří četbu nepovažují za svůj koníček (to znamená vhodné jako povinná četba k maturitě). Co se týče konce, ten se mi naopak líbil, byl přesně takový, jaký se hodil k postavě George - jeho život pokračoval dál v naprosto stejném rytmu, bez žádné velké změny (protože člověk jako on se nezmění).

Z filmu jsem viděla jen kousek, nijak mě nezaujal.

2 Annika Annika | 10. července 2014 v 19:11 | Reagovat

[1]: Já právě doufala, že jednoho dne narazí. Že ho nějaká z těch žen majzne podpatkem do čela nebo že jej někdo řádně zdiskredituje :-D

3 V. V. | E-mail | Web | 12. července 2014 v 19:57 | Reagovat

Já jsem o tomto autoru zatím nikdy neslyšela, ale Miláčka jsem viděla jako film. Názor na něj vlastně ani nemám...
Z téhle "obálkové" edice mám v knihovničce Mistra a Markétku, ale to je pěkné, černé na žluté. :) Souhlasím však, že s tou fialovou je to špatná volba...

4 V. V. | E-mail | Web | 12. července 2014 v 20:01 | Reagovat

[3]: *autorovi.. :D

5 Lyra Lyra | E-mail | Web | 15. července 2014 v 12:14 | Reagovat

Knihu jsem nečetla, sice jsme ji měli na seznamu četby k maturitě, ale nakonec jsem si vybrala jiné tituly, i když by nemusela být špatná.
Zato jsem viděla film a můžu potvrdit, že příliš dobrý není - vleče se a hlavně Robert Pattinson se do hlavní role nehodí, většinu času se tváří podobně křečovitě jako ve Twilight sáze a do pohledného charismatického hrdiny má daleko. Kdyby vybrali jiného představitele hlavního hrdiny, film mohl být o hodně lepší, bohužel.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Vzhled byl hrdě spatlán v programu Malování místní královnou za použití jejích fotek.


WhiteAnnika's anime, manga, reviews, recommendations, blogs and lists at Anime-Planet