Nagi no Asukara

18. června 2014 v 19:15 | Annika~ |  Anime
Tento článek už zde měl viset asi před dvěma měsíci, nicméně až teď jsem si na psaní o tomto anime našla čas. Jeho stáří se časově řadí do zimní sezóny 2013/14 a skončilo někdy během letošního jara. Mé dojmy už jsou tedy lehce zastaralé, ale doufám, že ještě příliš nevyčichly a neztratily na barvách.
U NagiAsu jsem ani jednou nezauvažovala o tom, že bych s ním praštila, nicméně i ono občas obsahovalo okamžiky, kdy jsem myslela, že z něj vyrostu. Konečný dojem však zůstal nesmazatelně pozitivní.


V dávných dobách lidstvo žilo pod hladinou moře. Dýchalo za pomoci speciální vrstvy na kůži zvané "ena". Časem však začalo postupně vystupovat na souš a vznikla nová, suchozemská civilizace. Civilizace, která se nesnáší s lidmi z moře, a která enu nemá, tudíž nemůže pod vodou volně dýchat.
Náš příběh sleduje malebné podmořské městečko Šiošišio. Žijí zde čtyři přátelé, kterým je okolo čtrnácti let, děvčata Manaka a Čisaki a chlapci Hikari a Kaname. Jelikož jim v podmořském městečku zavřeli školu, jsou nuceni vystoupit na zem a docházet do školy v "sousedním" přístavním městečku Ošiooši. V kolektivu obyčejných školáků jsou však přijati chladně a s pohrdáním, jelikož jsou jiní - například aby jim nevyschla ena, musí si často namáčet kůži.
Ke kontaktu našich čtyř hrdinů s mládeží žijící na souši však dochází ještě před tím, než se vůbec dostanou poprvé do školy, ba dokonce, ještě než vystoupí z moře. Cumugu, jejich budoucí spolužák a vnuk starého rybáře, toho rána loví na dědečkově rybářském člunu a nechtěně chytí do sítě vyděšenou Manaku plavoucí s ostatními poprvé do nové školy.
Obyčejný kluk bez eny Cumugu se časem stává součástí party. Vztahy v ní však rozhodně nejsou nijak harmonické. Podobají se vztahům v anime AnoHana - co spojuje a zároveň rozděluje všech pět, jsou složité a nejasné milostné trojúhelníky či řetězce. A právě řešení všech těch mladých nešťastných lásek je hlavní náplní tohoto seriálu.


Chci bydlet v Šiošišiu! (Zdroj obr.)

Šestadvacetidílný příběh se táhnul jako křivka. Nejprve skvělý, časem však začal váznout. A pak v polovině najednou přišel nečekaný zvrat, po němž se vše úplně přetočilo. Po onom zvratu už pak děj plynul celkem konstantně na poměrně příjemné vlně.
Překvapivé dějové zvraty mám občas ráda, občas mě štvou. Tento konkrétně mi připadal opravdu dobrý a potěšil mě.
Postavy jsem spíš nesnášela, než že bych je měla ráda. Zpočátku jsem měla ráda málomluvného Cumugua, ale časem mi začal trochu lézt na nervy. A naopak jsem nejprve nesnášela horkokrevného, pořád křičícího Hikariho a hysterickou, nesamostatnou Manaku. Ti mi naopak později přestali vadit - ale neoblíbila jsem si je. Koho jsem nesnášela od začátku až do konce, je Čisaki. A z Kanameho jsem měla pocity značně rozporuplné.
I přes to, že postavy mě nenadchly, mi však přišlo anime moc dobré i právě díky jim. Neoblíbila jsem si je, ale nebyly špatné. Naopak mi připadaly docela hezky propracované.

Co mě vysloveně uchvátilo, je grafika a kresba celkově - snad kromě postav, ale i ty ušly. Nejvíce mě nadchlo podmořské městečko. Na screenshotu nahoře to tak dobře nevypadá, ale v seriálu je opravdu parádní. Mezi domečky a okny volně do pokojů proplouvají osamělé rybičky i celá hejna, a postava může díky tomu, že je pod vodou, z chodníku vplavat přímo do patra domu, nebo naopak vyskočit z patra dolů na ulici. Krásný to svět.
I přístav na souši vypadal strašně pěkně, dokonce i nedaleké město, kam hrdinové občas jezdili. Grafika prostředí mě zkrátka opravdu chytla za srdce.
Soundtrack už jsem za tu dlouhou dobu, co jsem anime neviděla, zapomněla. Pamatuji si ale dobře na ústřední píseň, která zazněla uprostřed seriálu a ještě se pak několikrát objevila. Připadala mi moc hezká. Openingy a endingy patří do těch typů písniček, které nenadchnou, ale zároveň ani neurazí, a k seriálu se hodí velmi dobře. Výběr seijú se mi velmi zamlouval, obzvláště Išikawa Kaito jako Cumugu a Hanazawa Kana jako Manaka.

Myslím si, že toto anime je skvělé jako letní oddechovka. Moře, přátelství, a hlavně spousta bolestné, ale čisté mladé lásky - co více se pro letní sledování hodí? Velice doporučuji na prázdniny! :-)


CELKOVÉ HODNOCENÍ: ♦♦♦♦+


Annika~
 


Komentáře

1 Lukáš Lukáš | Web | 21. června 2014 v 12:45 | Reagovat

japonský styl anime byl vždycky přitažlivý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Vzhled byl hrdě spatlán v programu Malování místní královnou za použití jejích fotek.


WhiteAnnika's anime, manga, reviews, recommendations, blogs and lists at Anime-Planet