Hunger games: Aréna smrti

7. června 2014 v 19:58 | Annika~ |  Knihy
Sama od sebe bych si tuto knihu nejspíš nikdy nepřečetla. Ohledně vybírání knih jsem totiž poněkud povrchní člověk a když vidím, že něco v současné době hodně letí, dávám od toho už předem ruce pryč. V těchto ohledech se ale snažím polepšit a být otevřenější. Ale je na druhou stranu pravda, že leckdy fakt není moc o co stát...
Bylo to už celkem dávno, kdy jsem četla na blogu Mnišky recenzi týkající se série Hunger games. A právě tento článek mě nalomil. Měla jsem však smůlu - první díl série o hladových hrách v knihovně nešel zrovna dobře sehnat. Kdykoliv jsem jsi vzpomněla, že bych si tu knížku už konečně mohla přečíst, nebyla dostupná. Ale zhruba před měsícem se na mě konečně usmálo štěstí a já se, přeci jen ještě s lehkou nedůvěrou, pustila na studené školní chodbě do čtení...


Jelikož jde o známé dílo, nebudu se u děje nijak zvlášť rozmáchle rozepisovat.
Nacházíme se tam, kde dříve bývala Amerika. V čase, ve kterém žije mladičká hlavní hrdinka Katniss, však už takovýto pojem není aktuální. Na kontinentě se rozkládá říše Panem rozdělená do dvanácti krajů, z nichž každý se na něco specializuje. Její dominantou je bohaté a nablýskané hlavní město Kapitol, vládnoucí krajům tvrdou rukou.
Velkým "svátkem" v tomto neutěšeném světě je zvrácená reality-show zvaná hladové hry. Každoročně je z každého kraje vybrán jeden chlapec a jedno děvče. Všichni jsou společně zavřeni do obrovské arény a jejich úkolem je na život a na smrt bojovat o přežití, zatímco jsou natáčeni a promítáni v televizi. Vítěz může být jen jeden jediný.
Katniss pochází z dvanáctého kraje, nejchudší oblasti Panemu, ve které se obyvatelé živí hlavně těžbou. Když onoho osudného roku přichází čas hladových her, její mladší sestřička, která se toho času poprvé účastní losování, má obrovskou smůlu a je vybrána za dvanáctý kraj. Katniss je tímto nešťastným losem zdrcena - svou sestřičku nesmírně miluje - a raději se pro krvavou show obětuje místo ní.
A zde začíná drama.

Děj je vyprávěn v ich formě, vypravěčkou je samozřejmě Katniss. Přiznávám, že zpočátku mi styl psaní autorky připadal sice podařený, ale strohý až neotesaný - brzy jsem však v této vlastnosti začala vidět klad. Katniss není poetická víla, ale tvrdá holka a živitelka rodiny, kterou během jejích šestnácti let života stihl osud již dost potrápit. Je tedy jasné, že nemůže mluvit jako kniha. A méně poetickým stylem se dá leckdy lépe vyjádřit napětí, kterého je tato kniha plná.
Když už jsem se dostala ke Katniss, musím říct, že je mi sympatická, což se mi u hlavních hrdinek málokdy stává. Připadá mi pěkně vyvážená. Působí spíše chladně, ale umí emoce hluboce prožívat. Jak jsem také již řekla v minulém odstavci, Katniss je spíš drsňačka, uvažující chladnokrevně a pragmaticky. Zároveň však ovšem neztratila svou ženskost a uvažuje nejen o tom, jak uživit rodinu, případně jak přežít v aréně, ale i o věcech, o kterých uvažuje běžné dospívající děvče. Pravda, občas na mě působila lehce neuvěřitelně, ale to jen občas.
Ale druhý z důležitých charakterů, Katnissin kolega z dvanáctého kraje Peeta, mi naopak přišel příšerně nesnesitelný, odporný, a hlavně neuvěřitelný v mnohem intenzivnější míře, než Katniss. Nejraději jsem měla ty části knihy, ve kterých aktivně vůbec nevystupoval, maximálně jen jako nedůležitá postava. Když už je řeč o mužských postavách, asi tak třikrát sympatičtější mi byl Hurikán. A když jsem se dívala na fotografie z filmu, hrál jej i dle mých měřítek pohlednější herec.

Samotný příběh mi přišel rovněž moc dobrý. Autorka měla zajímavý nápad a pěkně jej propracovala. Dění v aréně se četlo jedním dechem. Až ke konci, kdy zbývalo už asi jen čtyři nebo pět přeživších, mi ten dech nějak začal docházet, občas jsem se vyloženě dusila. Nicméně konec mi přišel povedený. Tak povedený, že mě skoro až udivilo, že to má ještě další dvě pokračování. Přijde mi, že už snad ani nic dalšího není třeba :-D

Film jsem neviděla a nechystám se na něj. Některé scény bych opravdu vlastníma očima vidět nechtěla, nebudu však prozrazovat jaké. Navíc jsem na něj moc chvály neslyšela. Viděli jste jej? Jaký na něj máte názor?


Zkrátka a dobře: ze zpočátku zavrhované knížky se nakonec stala nesmírně příjemná četba. Druhý díl již na mě čeká, snad si na něj najdu brzy čas.

CELKOVÉ HODNOCENÍ: ♦♦♦♦+ (ta mínus půlka je za Peetu)


Původně jsem chtěla dříve než o této knížce psát o Soukromé záležitosti od japonského spisovatele Óeho. Měla jsem však větší náladu na Hunger games, proto jsem příběh zoufalství učitele Vrabčáka přeskočila. Snad již přibude příště, nebudu-li mít větší náladu psát o Hajzlíčkovi Miláčkovi.


Annika~
 


Komentáře

1 Introverso Introverso | Web | 7. června 2014 v 20:21 | Reagovat

Hunger Games je jedna z mých oblíbených knižních sérií. :) Film jsem viděla a byla jsem spokojená (čti: už se natočily i horší knižní adaptace), dvojka je sice o pár levelů výše, ale i tak je to příjemná podívaná pro někoho, kdo si oblíbil knížku.

2 Tai Todd Tai Todd | Web | 7. června 2014 v 20:38 | Reagovat

Mě v těch knihách vadí jediné a to mě tlouklo do očí pokaždé, když jsem to četla. Hurikán. Proč kruci někdo to jméno překládal? Zní to hrozně a podle mě se to nemá, překládat jména. Gale, tečka, že má to jméno  význam, neznamená, že to nutně musí přeložit, brr :D

3 Marillee Marillee | E-mail | Web | 7. června 2014 v 20:59 | Reagovat

Hehe, mám na populární knihy stejný názor. Ale je fakt, že Hunger Games má opravdu propracovaný nápad, který alespoň dává smysl. Hodnotila bych stejně, možná jen 4 hvězdy, a to protože mi tam vadilo i v dalších dílech dilema Katniss v milostném trojúhelníku.

4 V. V. | E-mail | Web | 7. června 2014 v 21:20 | Reagovat

Na Mniščin článek si pamatuju. :)
Katniss je opravdu jedna z mála hlavních hrdinek, které za něco stojí. :)
Film jsem viděla a až tolik mě to neuchvátilo. Nejsou tam žádné "drsné" scény, nebo ne nějak extra drsné, ale není to ono. Kniha je opravdu lepší.
Co se dalších dílů týče, nevím, jestli budeš tak nadšená. Jak jsi napsala, první díl možná stačil.. :)

5 Hanyuu Hanyuu | Web | 7. června 2014 v 21:48 | Reagovat

Noo... víc než svátkem, bych to nazvala jakýmsi rituálem pro udržování pořádku, jelikož Kapitol hry pořádá proto, aby těm krajům ukázal, že za neposlušnost a bouření se, se platí.

6 Bex Bex | Web | 7. června 2014 v 22:03 | Reagovat

Čo sa týka Peetu pre mňa mal význam skutočný význam len v trojke keď ho mučili v sídle a začal nenávidieť Katnis. Vtedy si uvedomila že ju začal vnímať takú aká je. a  vtedy keď sa musela rozhodovať medzi nim a Galom. Peeta je taký ten klišéovitý hrdina ktorých nemá rada. Ale v trojke sa vlastne celý dej aj postavy vyvinút do hĺbky je to skvelá kniha aj keď pri jej konci som plakala

7 Annika Annika | 7. června 2014 v 22:34 | Reagovat

[5]: Á, rituál, to je to slovo, které mě při psaní oné věty ne a ne napadnout! :-D Proto jsem tam dala ten uvozený svátek.

8 Melanie Melanie | Web | 7. června 2014 v 22:58 | Reagovat

Hurá! Konečně taky někdo, kdo nemá rád Peetu! Jinak mně se líbily všechny tři díly, ale jednička byla dle mého názoru nejlepší.
Filmové zpracování jedničky se mi vůbec nelíbilo, dvojku jsem ještě neviděla a na trojku se chystám do kina.

9 Edona Edona | Web | 9. června 2014 v 20:18 | Reagovat

Já jsem byla taky zpočátku stylem psaní autorky zmatená, ale nakonec mi to taky sedlo. Osobně jsem měla Peetu nejraději, Katniss je samozřejmě opravdu povedená hlavní hrdinka, hlavně je přesně taková jak píšeš, tvrdá a chladná. I když zároveň prožívá hluboké city. Abych ještě řekla pravdu, tak mám raději Peetu. Nechci spoilerovat, ale myslím si, že je to spíše dáno tím, že mám přečtenou celou trilogii. Moje sympatie se k určitým postavám hodně změnily v průběhu celé trilogie. :-) Přeji hezké čtení!

10 Netri Netri | Web | 10. července 2014 v 18:21 | Reagovat

Tady se ukazuje, jak je každý člověk jedinečný, jak každý prožívá něco jiného a má/nemá rád něco jiného.
Trilogii Hunger Games jsem naprosto propadla (i když jsem tomu velmi dlouho odolávala), a každou z knih mám přečtenou více jak třikrát, miluju každou stránku, každou větu. A nakonec jsem se nějakým způsobem naučila mít ráda i Katniss.

Styl psaní mi vyhovuje, je to přesně takové, jako kdyby to opravdu psala Katniss, navíc se to velmi pěkně čte a minimálně pro mě tam jsou velmi uvěřitelné emoce. To, co je potřeba prožívat, je prožívání a to co není, není.

Nejraději mám třetí knihu, i když mnozí říkají, že je nejhorší. Pro mě má nejvíce emocí - a nejvíce Peety, když se to tak vezme. Protože pokud je nějaká knižní postava, která mě opravdu dostala, je to právě Peeta a jeho nevinnost v takovémto světě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Vzhled byl hrdě spatlán v programu Malování místní královnou za použití jejích fotek.


WhiteAnnika's anime, manga, reviews, recommendations, blogs and lists at Anime-Planet