Šifra mistra Leonarda

20. května 2014 v 15:50 | Annika~ |  Knihy
Na ten den si stále pamatuji. Bylo mi tak okolo patnácti let. Kráčeli jsme s tátou podél široké silnice do Bauhausu cosi nakupovat. Cesta ubíhala jednotvárně, a tak mi táta vyprávěl o knížce, o které budu já vyprávět v tomto článku. Poté, co jsme dorazili do cíle a vyprávění tak bylo ukončeno, usmyslela jsem si, že si Brownovu Šifru dozajista někdy musím přečíst.
Nyní je mi dvacet a konečně jsem se ke knize dostala. Snad mě k tomu nakopl článek Kariol, která poměrně nedávno knihu recenzovala u sebe na v současnu již neaktivním blogu. Po několika letech jsme s tátou znovu diskutovali o této knize, tentokrát rovnocenně jako dva čtenáři. A kdybych jako nezávislý pozorovatel slyšela toto povídání, asi už bych si knihu přečíst nechtěla...


To hlavní, z čeho tato kniha těží, jsou následující věci:
♦ atraktivní prostředí Paříže a Louvru
♦ v hlavní roli figuruji slavné obrazy od slavného dávného mistra, které a kterého každý zná
♦ kdo by rád nespekuloval o tom, zda za těmi obrazy není něco víc
♦ a stejně tak za dominantním evropským náboženstvím, tedy křesťanstvím
♦ a podivné sekty a rituály dokáží vše šťavnatě okořenit
Zkrátka, tato kniha je postavená na tajemných a napínavých věcech, které dokážou přitáhnout spoustu lidí. Můj případ je následující: přitáhla mě Paříž a umění. Vrtat se ve víře a hrabat se v symbolech mě nijak zvlášť nebere.

Teď již ale stručně něco o ději: americký profesor a symbololog Robert Langdon přijíždí přednášet do Paříže a mimo jiné se zde má setkat s kurátorem Louvru Jacquesem Saunièrem. Ten však na místo setkání nedorazí a nedlouho poté se Langdon dozvídá, že zemřel. Policie jej zavolá na místo úmrtí a Langdon je šokován. Saunière totiž zemřel v prostorách muzea a nejspíše za velmi zvláštních okolností...
Následně se rozbíhá zběsilá mašinerie vyštřování zločinu. Langdon je totiž z neznámých důvodů hlavním podezřelým ze Saunièrovy vraždy. Jeho a kryptoložku Sophií Neveuovou, která stojí na jeho straně, čeká noc plná útěků a rozlušťování tajemství, o kterých se jim nikdy ani nesnilo.

Ze začátku mě to celkem bavilo. Děj se četl úplně sám. Prvotní nadšení však časem začalo opadat a posledních asi sto stran jsem dočítala už naprosto bez radosti, mou motivací byla jen zvědavost, jak to vlastně tedy nakonec dopadne. Přišlo mi, jako by zpočátku napínavý a zajímavý příběh s každou další stránkou ztrácel na své svěžesti.
Autor mě značně vytáčí tím, jak ze čtenáře občas dělá blbečka. Nechci teď přesně vyzrazovat, o čem mluvím, ale mohu s klidem prozradit, že asi dvě nebo tři šifry jsem rozluštila rychleji než hlavní hrdinové. Připadá mi fakt pitomé, když inteligentní, vzdělané postavy hloubají nad kódem a já, osoba s velmi špatně vyvinutým logickým myšlením, řešení najdu téměř hned. Identitu hlavního padoucha jsem rovněž odhalila rychleji. A u jedné šifry mě příšerně vytočilo, jak si autor se čtenářem nechutně zahrává.

Upřímně nemám ráda, když se někdo v knize mimojiné vrtá v tak ožehavé záležitosti, jako je víra. Nejsem křesťanka, ale kdybych jí byla, asi bych z téhle knihy byla tak trochu na rozpacích. Přišlo mi od autora poměrně troufalé napsat něco takového. Ale jakožto nevěřící nemohu soudit. Na druhou stranu ale v některých věcech s autorem souhlasím.

Celé mi to připadalo laciné. Sázka na oněch pět bodů výše vypíchnutých + na hlavní hrdiny, jenž mi přišli mimochodem také tak trochu ohraní. Charismatický svobodný vzdělaný muž ve středním věku a velmi bystrá a zároveň atraktivní mladá žena. Čekala jsem, kdy mezi nimi k něčemu dojde, ale naštěstí během té jedné noci měli tolik starostí, že by na nějaké nemravnosti čas ani neměli :-D Ale i tak přeci jenom... ale ne, to už bych spoilerovala.
Abych však pořád jen neprskala; kniha mi sice přijde laciná, ale zároveň opravdu dobře propracovaná. Pan Brown si dozajista musel leccos nastudovat, než se do něčeho takového pustil. Nicméně já na gymnáziu taky studovala a taky jsem nebyla jedničkář...

Šifra mistra Leonarda na mě opravdu moc dobře nezapůsobila. Zvraty byly příliš neuvěřitelné, konec mě nadchl tak průměrně, postavy jsem si neoblíbila. Propracované, ale poněkud plytké dílo přetékající akcí. Chyběla mi v něm hloubka.

CELKOVÉ HODNOCENÍ: ♦♦+


Příště se budu v této rubrice pitvat v dojmech ze Soukromé záležitosti japonského autora Óeho Kenzaburóa. A pak? Pak přijdou hladové hry...

Annika~
 


Komentáře

1 V. V. | E-mail | Web | 20. května 2014 v 17:33 | Reagovat

Kdybych si knížku měla přečíst znovu, taky bych jí asi nevěnovala už plný počet. Přečetla jsem od loňska několik knížek, se kterými mohu Šifru porovnávat, a tak vím, že znovu bych to asi neocenila. Protože mě vážně nebaví, když je někdo dokonalý a to se vším všudy - chytrý, pohledný a ještě ke všemu nemá potřebu chodit na záchod nebo jíst nebo spát. No jo...

Mimochodem, jak jsi říkala, že by sis chtěla přečíst něco dalšího od Browna - máme doma Inferno, v angličtině i v češtině. Kdybys chtěla, můžu ti ho někdy půjčit, tady to už stejně moc nikdo číst nebude a můžeš to mít jak dlouho chceš. :)

2 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 20. května 2014 v 18:28 | Reagovat

Jsem na tvém blogu poprvé a moc se mi tu líbí. Máš perfektně sladěné barvy na webovkách. :))

3 Taure Taure | E-mail | Web | 20. května 2014 v 20:16 | Reagovat

Šifra se mi moc líbila :-) Ale pěkná recenze :-)

4 Annika Annika | Web | 21. května 2014 v 17:07 | Reagovat

[1]: Díky za nabídku, zapamatuji si ji. Budu-li mít na toto dílo někdy chuť a půjde-li blbě sehnat u nás v knihovně, dovolím si ji využít :-)

[2]: Děkuji moc!! :-)

[3]: Však sto lidí, sto chutí :-) A děkuju!

5 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 30. května 2014 v 13:02 | Reagovat

Já jsem si ji přečetla ve dvanácti. Asi za to mohla maminka, která o ní stále tak nějak básnila s kamarádkami :) a také to byla moje první knížka přečtená "přes zákaz" ano, je to tak, já jsem ji tenkrát přečíst nesměla. Nevím, jestli to bylo kvůli tomu násilí, ale spíš proto, abych někde nepoužila nějakou myšlenku v hodině náboženství, kde katechetky držely v ruce akorát tak Bibli a kdo ví jestli (bylo mi dvanáct, nad váhou svých slov jsem až tolik nepřemýšlela)
Osobně jsem si knížku zamilovala, když se na to tak dívám zpátky, určitě bych v ní našla chyby, ale já na to nemám nějak odvahu. Řekla jsem si, že od D. Browna přečtu i první díl s Robertem Langdonem a to Andělé a démoni... uplynulo skoro pět let a já stále nic :/ a nevím, jestli se na to někdy dostanu.
Pokud jde o víru. Já poslední dobou mám ráda názory, které se na to dívají jiným úhlem. Vlastně jsem nikdy zaslepeně nevěřila v Boha, přišlo by mi to hloupé o tom nějak nepřemýšlet (neříkám vyvracovat, ale nepřemýšlet, to je rozdíl), takže, když mi D. Brown dokládal své vyvracování v postavení žen v očích Boha, kterým se církev řídila staletí, líbilo se mi to. Protože ty teorie vycházely z něčeho, co existovalo (výjevy na obrazech atd...), je jasné, že se to musí brát s rezervou, ale já byla ještě víceméně dítě, které o tom, že tomu věří jenom nemluvilo, protože by si to neumělo obhájit. Každopádně ty teorie se mi zamlouvají doteď, ale už k nim nepřidávám takovou váhu jako kdysi.
Recenzi jsi hezky podala, zprvu jsem si myslela, že až rozkliknu článek, budeš tu knížku vychvalovat až do nebes, ale jsem tím mile překvapena.

P.S: osobně jsem ale měla ráda ty okamžiky, kdy byl profesor Langdon v nějaké akci a podíval se na ty hodinky s Mickey Mousem ^^ vždy mě to donutilo se pousmát ;)

6 Anie Anie | Web | 2. července 2014 v 14:43 | Reagovat

Dan Brown patří k mým oblíbeným autorům. Šifru jsem četla asi v 15 letech. Mě se ta kniha líbila, přestože nesouhlasím s některými teoriemi Browna. Ale kdybych ji měla porovnat s jinými knihami téhož autora, asi bych ji nezařadila mezi ty nejlepší. I když se ti Šifra příliš nelíbila, doporučila bych ti zkusit jeho nejnovější knihu Inferno. Podle mě se 100 krát lepší !! Ale samozřejmě všechno je to jen věc názoru a každému se líbí něco jiného :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Vzhled byl hrdě spatlán v programu Malování místní královnou za použití jejích fotek.


WhiteAnnika's anime, manga, reviews, recommendations, blogs and lists at Anime-Planet