Kouzelná knihovnička no.5

22. května 2014 v 17:00 | Annika~ |  Kouzelná knihovnička
Loni mi v této roční době nepřibylo do knihovničky nic. Je to naprosto logické. Narozeniny mám nedlouho po Vánocích a svátek vprostřed léta, tudíž nikdo nemá důvod mi dávat knižní dárky a já rovněž nemám záminku, proč chodit do knihkupectví či antikvariátů. Letos je to však celé nějaké jiné. Má knihovnička, polepená obrázky Anne Stokes a obsypaná hračkami z dětství, zaznamenala poměrně velké změny ve svém obsahu.


Ta nejvýraznější a nejbolestnější změna jest následující: všechna čokoláda, kterou jsem si do knihovničky nastěhovala o svátcích vánočních, je už samozřejmě nenávratně fuč. Stejně tak zmizela růžová Hello Kitty a její místo obsadila hadrová panna Karolínka, která původně trůnila na nočním stolku, kde teď trůní dřevěná krabice, která původně trůnila na psacím stole, kde teď trůní parádní binec.


Jinak ale, jak vidíte, je má knihovna vlastně pořád stejně neuspořádaná. Ale věřte mi, že já se v ní vyznám dokonale a vím přesně, kde co mám :-)

Jak mívám ve zvyku, začnu s inspekcí poliček odspoda zleva. Zde proběhlo pár přemístění a přibylo pár nových papírových přírůstků. Jsou jimi dvě knihy, které jsem si koupila obě ze stejného důvodu. Byly pro mě strašně atraktivní a zároveň strašně levné. Tanizakiho Sestry Makiokovy, půvabné to dílo, jsem si koupila po úspěšném složení zkoušky z japonského dramatu, a Domovní znamení Staré Prahy jen tak z rozmaru po cestě z oběda. Až budu mít po zkouškách, knihu si prostuduji a vyrazím do města na objevnou výpravu, neb Foglarovský pátračský duch mě stále ještě neopustil.
Mezi hromadu letáků a bulletinů nalevo přibyl program letošní "spíči kontesuto", ale ten není vidět, takže to je celkem zbytečná informace.


I vpravo se děly mohutné změny. K maturitním otázkám z ČJ, D a Z přibyla tenká žlutá složka, v níž nyní přechovávám přehled radikálů, zápisky z japonského divadla a materiály z úvodu do jazyka, "space exploration kit", který ukrývá první díl učebnice Minna no Nihongo + několik jejích doplňků, a tři barevné složky plné kandži (čtvrtou už také zvolna plním).
Hned vedle pak je možné spatřit japonsko-český slovník a znakový slovník, které jsem si koupila z nouze, a dobře jsem učinila, neboť je velmi často používám a málokdy se mi stane, že bych potřebné slovíčko či znak nenašla.
Napříč leží knížka z knihovny o japonském císaři Hirohitovi a dva čtverečkované sešity - suvenýry ze "spíči kontesuto".


Stoupáme do prostředního patra doprava. V této části přibyly tři knížky. Oranžová Dáma s kaméliemi je úlovkem z letošního Světa knihy, a stejně tak i bílá kniha se dvěma prózami od Cutomua Minakamiho, která trůní vedle tlusté bílé knihy o japonských domech. Prózy od Kawabaty, umístěné vedle kroniky Kodžiki, jsou zase pro změnu trofejí z charitativního antikvariátu na jarním Dyzajn marketu.


V levé polovině poličky proběhlo mohutné stěhování a přibyly dvě knihy umístěné mezi zelenou Nanynkou a Málinkou, mou nejoblíbenější knihou z dětství, a černým tlustým japonským časopisem. Obě jsou z antikvariátů a obě jsou mými oblíbenými díly. Ta starobylá vlevo je první vydání Havlíčkových Petrolejových lamp z antikvariátu kousek od školy, a ta béžová s modrým písmenkem A je Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí, další úlovek ze Světa knihy.
Růžovou knihu ležící napříč lze dobře vidět na úplně první fotografii. Je jí Slovník japonské literatury půjčený v knihovně. A na žlutém papírku mám vypsaný seznam knížek, které vlastním a které už bych si opravdu měla co nejdřív přečíst, neb na mě čekají i několik let.


Následuje hradba z výpůjček z městské knihovny. Aktuálně mám půjčeno 20 knížek, z toho deset mám vyrovnaných na nejvyšší poličce. Životopis japonské princezny Masako, Láska za časů cholery, Murakamiho Spánek, odborná kniha o náboženství Japonska, Maupassantův Miláček, životopis Virginie Woolfové, třetí díl Sňatků z rozumu, staré severské eposy, jedno dílo od filosofa Nelsona Goodmana a Na vlnách od Ibuseho Masudžiho.


Když se tahle těžká hromada knih zvedne a odloží na sestřinu postel, otevře se před vámi následující výhled.
V hromadě programů nejen z Národního divadla nalevo se někde vyskytuje Šípková Růženka z března, to však není to hlavní, co je v tomto úseku knihovny nového. Vidíte ty hřbetem vzhůru položené knihy? To jsou Zpěvy sladké Francie a výbor básní od Lermontova. Oboje pochází z jednoho antikvariátu v Nuslích. A nové jsou i výrazné červené a zelené útlé knížky uprostřed. Zpěvníky od Asonance koupené na nedávném koncertě.


Následující obrázek sem dávám jen kvůli jediné knížce, proto jsem si jej i mohla dovolit vyfotit tak hloupě - ona kniha se totiž nenachází za cenzurou v podobě tibetského praporku, ale nahoře, na lvovi. Havran a jiné básně od Edgara Allana Poea. Poslední nákup ze Světa knihy.


Do police s mangami nic nového nepřibylo. Sice jsem na SK uvažovala, že bych dokoupila další díly Death Note nebo Bleache, ale jelikož jsem ťululum a hlava děravá, zapomněla jsem, jaké díly už doma mám. Tuto vedlejší pobočku mé knihovničky tedy dnes přeskočíme a podíváme se, co vše skrývá můj noční stolek. A že toho je!
Knihy jsou bez výjimky z knihovny. Aktuálně totiž nemám rozečteno nic, co by bylo moje, jen výpůjčky. Kdyby šlo z obrázku špatně přečíst názvy: na fotografii je v prvním řádku nepříjemně páchnoucí odborná kniha Cestou samurajů, Příběh prince Gendžiho, který si doma soustavně vydržuji již od října, jen občas, když končí lhůta v knihovně, jej zanesu vrátit, abych si jej mohla rovnou zase půjčit, a Želary, které aktuálně čtu nejintenzivněji a velmi mě baví. Druhá řada obsahuje výbor veršů Paula Verlaina, Límanův výbor japonských haiku a Jákobův pokoj od Woolfové, který jsem již dočetla a který touhle dobou už doma nemám, neb jsem jej odnesla zpět do knihovny (a při té příležitosti i vrátila a znovu si půjčila Gendžiho :-D ).
Časopisy jsou pořád stejné, jen pár nových přibylo. Nejsem schopná si na ně najít čas. Nejstarší je z počátku roku 2011, myslím, že to je jeden z těch History v horní části snímku. Ten s růžovým názvem "Studenta" mi byl nedávno kýmsi vnucen před školou a poletí v nejbližší době do popelnice.Tak nashle v tomto projektu zase někdy příště! :-)

Annika~
 


Komentáře

1 V. V. | E-mail | Web | 22. května 2014 v 18:12 | Reagovat

Taky se na knihovničku chystám. Mám strašně moc nových knih. :D
Tvoje knihovnička se mi líbí. I když máme obě jiný vkus, dost knížek nacházím stejných. :)

2 Hanyuu Hanyuu | Web | 22. května 2014 v 20:01 | Reagovat

Pěkná knihovnička. Moc mě baví takhle sledovat, jak se postupně všem knihovny rozrůstají a co do nich přibývá. Tak mě napadá, že bych taky někdy už konečně mohla přidat další příspěvek do projektu... Sice by to bylo asi jen půl roku od prvního, ale to není podmínkou, přidávat jen jednou ročně, ne? :D

3 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 22. května 2014 v 20:11 | Reagovat

To je knížek, parádní to máš :D

4 Velvet Velvet | Web | 22. května 2014 v 20:26 | Reagovat

Já mám bohužel asi polovinu knížek co ty a i tak mám knihovnu plnou. Ale mám je seřazené podla abecedy, podle jmen autorů. Ovšem máš opravdu dobrý vkus. Co je to Anne Stokes? Jsou to ty obrázky na první fotce? Já v pokoji plakáty nemám, ale něco takového by se mi líbilo :D

5 Edona Edona | Web | 22. května 2014 v 21:04 | Reagovat

Teda, parádní knihovnička. Koukala jsem se na tvé předchozí články v téhle rubrice a pěkně se to rozrůstá! :-) Z těch časopisů na konci jsou všechny super, jako například Lidé a země a podobné časopisy tomuto, to je prostě skvělé počtení. Já jsem jednou měla předplacené od bratra celkem nový časopis od 21. století a to Svět na dlani, ten byl taky fajn! :-)

6 Taure Taure | E-mail | Web | 23. května 2014 v 6:14 | Reagovat

Krásná knihovna :-). A nejvíce mě uchvátila knížka Gejša, kterou mám taky a je to jedna z mých nejoblíbenějších knih :-).

Moc ráda pozoruji, jak se lidem rozrůstají knihovny :-). Ale jelikož jsem v tomhle ohledu sobecká, tak největší radost mám, když se knihovna rozrůstá mně :-D

7 Annika Annika | Web | 23. května 2014 v 10:00 | Reagovat

[1]: Už se na tu tvou těším :-)

[2]: Myslím, že v zadání projektu se psalo, že jednou ročně je minimum, takže dobrý :-)

[3]: Děkuju! :-)

[4]: Ta má rovněž překypuje. Až zhruba do Vánoc to bylo ještě dobrý - místo pro nové knížky jsem si dokázala udělat vyřazením knih z dětství. Nyní však už jsou skoro všechny fuč a prostor dochází... :-/
Anne Stokes je malířka fantasy obrázků. Jsou to ty dva na první fotce, jak je mám nalepené dole na dvířkách. Vystříhala jsem si je z nástěnného kalendáře :-)

[5]: Je to fajn počtení, to ano :-) 21. století znám, ale nečtu jej, a ten druhý jednu dobu četla má sestra :-) Já aktuálně kupuji už jen Lidé a země, ale už dva měsíce jsem si jej nepořídila, neb mě nějak nezaujala témata.

[6]: Děkuji :-) Gejšu mám taky strašně moc ráda.
Pozorovat růst cizích knihoven mě rovněž baví - a stejně tak sdílím i poslední větu :-D

8 Vendy Vendy | Web | 3. června 2014 v 20:16 | Reagovat

Pobavilo mě stěhování různých artefaktů, které mi připomnělo akci Kulový blesk. Poznámka o binci, který trůní na tvém stole, byla jako třešinka na dortu.
Máš pěknou knihovničku, jen co je pravda, takovou, co žije a neustrnula v mrtvém bodě nezájmu.
Skvělý výběr knih a líbí se mi i opentlení těchto knížek různými figurkami, čokoládkami, panenkami nebo obrázky.
Asi nepřestanu obdivovat nádherné provedení Letopisů Narnie (viděla jsem podobné snad ještě u provedení Sherlocka Holmese, i když v podobě DVD a taky Twillight, pro změnu knižní).
Máš i zajímavý výběr knih. Na tvou recenzi Dámy s kaméliemi jsem zvědava (a taky, bude-li se ti vůbec líbit). Též jsem zvědava na hodnocení Zpěvů sladké Francie a Želary.
Máš opravdu kouzelnou knihovničku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Vzhled byl hrdě spatlán v programu Malování místní královnou za použití jejích fotek.


WhiteAnnika's anime, manga, reviews, recommendations, blogs and lists at Anime-Planet