Frida Kahlo

21. listopadu 2012 v 16:46 | Annika~ |  Osobnosti
Frida Kahlo je mexická malířka z období počátku dvacátého století. Mám-li škatulkovat, v jejích dílech se mísí všechny možné styly - od mexického lidového umění až po surrealismus, ačkoliv ona se za surrealistku nepovažovala - tvrdila, že to, co zachycuje na svých obrazech, nejsou sny, ale její realita. Za svůj život namalovala velké množství autoportrétů a mnohé její obrazy působí znepokojivě. Byly to právě její tvrdé životní osudy, které mě zaujaly a přivedly k tomu, abych se o tuto malířku začala zajímat. Poprvé jsem se s ní "seznámila" o hodinách španělštiny před pár lety, když nám profesorka pouštěla film o ní a organizovala zájezd do Vídně, kde se právě konala výstava Fridiných prací. Samozřejmě jsem se zájezdu zúčastnila a výstavou byla nadšená.


Frida se narodila v rodině s mnoha cizokrajnými předky (například z otcovy strany to byli maďarští Židé) v roce 1907 v Coyocánu. Měla ještě dvě starší sestry a jednu mladší. Už v útlém dětství však měla problémy - onemocněla dětskou obrnou. Překonala ji však, ale jako "památka" jí zůstala lehce pokřivená pravá noha, což jí bránilo v normální chůzi. Chtěla vystudovat na vysoké škole medicinu, ale splnění tohoto snu se nedočkala. Když jí bylo 18 let, utrpěla těžký úraz při havárii autobusu, v němž jela ze školy. Skončila se zlomenou páteří, zraněnýma nohama a poničenou pánví. Několik let se musela zotavovat a v tu dobu začala malovat. Tento úraz ji však poznamenal na zbytek života, až do smrti ji trápily těžké bolesti, prodělala ještě mnoho dalších operací, a poničení pánve jí takřka znemožnilo mít děti.

Později se stala členkou komunistické strany. Vdala se za Diega Riveru, tehdy slavného mexického malíře. Diego byl o dvacet let starší než ona. Manželství však bylo velmi komplikované a poznamenané mnoha nevěrami z Diegovy strany, jednou šlo i o aféru s Fridinou mladší sestrou. Ani Frida však nebyla věrnou manželkou, během pobytu s Diegem ve Spojených státech navázala milostný vztah s fotografem Nickolasem Murayem nebo ruským komunistickým předákem Lvem Trockým, jenž uprchl do Mexika (Frida a Diego mu poskytli azyl). Také měla několik lesbických avantýr.
Později se Frida s Diegem rozvedla a odstěhovala se zpět do rodného domu v Coyocánu. Již o rok později však oba znovu oslavili společný sňatek.

Její zdravotní stav se však stále zhoršoval. Prodělala mnoho operací páteře a strávila mnoho času v nemocnici. Poté se pohybovala již téměř jen na kolečkovém křesle a pořád brala léky proti bolesti, která ji trýznila. Také se v té době poprvé konala její samostatná výstava, na jejíž zahájení musela být dopravena na lůžku, a byla jí amputována pravá noha. Záhy však onemocněla zápalem plic a v roce 1954 v rodném domě v Coyocánu zemřela.

Za Fridina života byl než samotná Frida slavnější Diego Rivera. Proslavila se až na konci života a po smrti.

(Můj oblíbený obraz - Autoportrét s ustřiženými vlasy, nakreslený v roce 1940. Text nahoře praví: "Jestliže jsem tě miloval, tak pro tvoje vlasy. Teď, když jsou střiženy nakrátko, už tě nemiluji." Je to text nějaké písně.)


Jak jsem již zmínila nazačátku článku, malovala hlavně autoportréty, což odůvodnila tím, že v její samotě je ona to, co nejvíce zná. Na svých autoportrétech zobrazovala svou bolest a emoce, mnohdy vyjadřované symboly. Také malovala i portréty ostatních, hlavně jejích blízkých. V posledních letech života do svých obrazů hodně zobrazovala komunistickou tematiku. Tyto obrazy si však již troufám označit za spíše nevydařené, nejen proto, že jsem odpůrcem komunismu, ale i vzhledem a působením. Komunistkou zůstala až do konce života, na jednom z mnoha svých sádrových korzetů, které musela nosit, si dokonce dopředu namalovala rudý srp a kladivo (viz vlevo).

Na závěr článku bych snad ještě zmínila jednu nepřehlédnutelnou věc ohledně Fridy Kahlo, kromě jejího výrazného obočí a ostrého pohledu - její oblečení. Často se oblékala do tradičních mexických šatů a krojů.
A také dodávám, že o jejím životě a osudech vypovídá myslím si že velmi pěkný film, zvaný jednoduše Frida, se Salmou Hayek v hlavní roli.

(Zdroje: knížka "Frida Kahlo" od nakladatelství Taschen, wikipedie, artmuseum.cz. Zdroje obrázků jsem již zapomněla, moc se omlouvám.)

Annika~
 


Komentáře

1 Alcië Alcië | Web | 21. listopadu 2012 v 17:37 | Reagovat

Mám moc ráda její obrazy :). Frida byla hodně zajímavá osobnost...
Film jsem taky viděla a nadchl mě :)

2 Cielin Cielin | E-mail | Web | 22. listopadu 2012 v 16:30 | Reagovat

Je ode mě naivní si myslet, že znám dost lidí. Neznám... Jsem opravdu neználek :D
Tuhle zajímavou umělkyni jsem v životě nijak nepotkala, nikdy jsem její jméno neslyšela. (Nepotkala jakože se s tou osobností nikdy nesetkala v rozhovorech nebo na netu)
Díky za představení :)

3 Annika Annika | Web | 22. listopadu 2012 v 19:12 | Reagovat

[2]: však to se neboj, nás neználků je více :-) poměrně často zažívám pocity, že se někdo s někým baví třeba o nějakém herci nebo politikovi, a já nevím, která bije :-D
chápu, že ses ní nepotkala. Frida sice je docela slavná, ale rozhodně ne třeba jako takový Leonardo da Vinci a podobní. myslím si, že kdyby nám profesorka nepouštěla na španělštině ten film, asi bych o ní možná věděla, že žila, ale nikdy bych se o ni nezajímala.
a nemáš za co :-) příště bude nějaký literát nebo skladatel.

[1]: to jsem ráda, že se ti také její tvorba líbí! :-) na ten film se zase někdy budu muset mrknout.

4 Cielin Cielin | E-mail | Web | 22. listopadu 2012 v 19:18 | Reagovat

[3]: Těším se :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Vzhled byl hrdě spatlán v programu Malování místní královnou za použití jejích fotek.


WhiteAnnika's anime, manga, reviews, recommendations, blogs and lists at Anime-Planet