Na Větrné Hůrce

1. června 2012 v 21:42 | Annika~ |  Knihy
Pozvolna se blíží doba mého odjezdu na vodu a s tím i termín v knihovně, tak čtu jako zběsilá, abych to vše vůbec stihla přečíst. Větrnou Hůrku jsem dala během necelých čtyř dní, a to nejen proto, že jsem musela spěchat, ale i proto, že ta kniha mě naprosto pohltila.


Nevím čím to je, ale prostě mi přijde, že Emilka umí psát lépe než Šarlotka. Myslím tím samozřejmě sestry Brontëovy. Od Charlotte jsem četla Janu Eyrovou, která byla romantická, dojemná, příjemná, ale chvílema nezáživná a hlavně, Jana byla hrozně upjatá, skoro mi až připomínala mě samotnou, a to mě na ní vytáčelo. Zato Větrná Hůrka od její sestry Emily, to je jiné kafe. Je to také romantické, leckdy dojemné, ale mnohem více emotivní než Jana, mnohem vášnivější, žádná upjatost a hlavně žádná nuda. Proto jsem si tuto knihu oblíbila trošku více než Janu.

A o čemže román vlastně je, když už jsem jej tak začala chválit?
Celé je to vlastně kromě začátku a konce příběh minulosti, do které nahlížíme očima pana Lockwooda, který přijel na panství pana Heatcliffa, aby si od něj na onom panství pronajal dům. Seznamuje se právě s Heatcliffem, morousem se zatvrzelým srdcem, a s jeho trošku domýšlivou snachou Katkou a Haretonem, obhroublým mladíkem, u nějž Lockwood netuší, kým vlastně je. Tato podivná rodina ještě se sluhou - náboženským fanatikem Josefem - bydlí v domě na Větrné Hůrce, neutěšeném stavení na srázu ošlehávaném větrem a špatným počasím. Lockwooda podivné bytosti zaujmou a pokusí se je navštívit i podruhé a v noci se u nich za jistých okolností dostane do pokoje, kde prožije podivné noční můry a nakonec se domů do svého domu vrací s horečkou. A zatímco leží nemocen, jeho hospodyně Nelly Deanová, která lidi z Hůrky dobře zná, mu vypráví dramatické, vášnivé a velmi drsné osudy dvou místních rodů - Earnshawů a Lintonů - které byly takové, jaké byly kvůli tomu, že jejich pokojné soužití narušil příchod jediného člověka - onoho Heatcliffa. S Lockwoodem se dozvídáme pohnutou minulost místních lidí. Ale naštěstí nakonec všechno (tentokrát již v přítomnosti) dobře dopadne přesně tak, jak jsem celou dobu chtěla. Emilka to prostě vystihla přesně podle mého gusta a tím u mě získala obrovské plus :-)

Jsem moc ráda, že tahle kniha je v povinné literatuře k maturitě. Nejen, že je to tím pádem kniha, která mi bude užitečná, ale ještě k tomu je fakt povedená. Nemohla jsem od ní odtrhnout oči. Doporučuji!


CELKOVÉ HODNOCENÍ: *****
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Protože jsem si říkala, že to budu potřebovat do školy.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Pokřivené vášně.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Bořit.

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Není tu jediná postava, se kterou bych se dokázala ztotožnit, maximálně Edgar Linton. Mám-li jmenovat jednu, kterou bych fakt nechtěla být, tak Hindley.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Napínavost, děj, který šel v příjemném tempu.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Nebyla tam žádná postava, kterou bych mohla mít aspoň trošku ráda, kromě paní Deanové.


Příště napíšu o Samurajově zahradě od Gail Tsukiyamové :-)


Annika~
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Vzhled byl hrdě spatlán v programu Malování místní královnou za použití jejích fotek.


WhiteAnnika's anime, manga, reviews, recommendations, blogs and lists at Anime-Planet