Malé večerní filosofování

15. března 2012 v 21:41 | Annika~ |  Vysoká věž
Hra na pravdu je velmi zajímavé slovní spojení a strašně dlouho mi trvalo, než mě napadlo jiné slovo, které by v mých myšlenkách znamenalo prakticky to samé. V mysli mi v průběhu času vyvstávaly různé obrazy, ale dnes během rychlé večerní sprchy jsem konečně objevila to správné slovo, které mi ke "hře na pravdu" opravdu sedí.


Filosofie.

Již tolik stará věda-nevěda. Uctívaná i zesměšňovaná. Různorodá, rozvětvená jako mohutná lípa. Hra na pravdu i hra na lež. Co já mohu brát jako pravdu, může brát jiný jako nepravdu, ale vše je to vlastně jenom hříčka, jenom koření, které doplňuje náš každodenní život plný problémů a radostí, ale zároveň i něco, co by měl každý člověk mít, co by si měl v průběhu života pěstovat, aby ho to mohlo vést dál a dál přímo či po klikaté cestě na konec jeho života tak, aby se právě na tom konci mohl otočit za sebe a říct si "umírám naplněn, spokojen, usmířen".

Jak tak sedávám ve škole a učím se třikrát do týdne o filosofii na hodinách základů společenských věd, říkám si, že byla opravdu rozmanitá. Každý slavný filosof měl nápad, který pro něj byl pravdou a o tento nápad se opíral. Ať už to byl Starořek, Němec či Číňan. Některé pravdy si byly podobné více, jiné méně, některé mě zaujaly, jiné ne. Všichni ti filosofové rozvíjeli svou myšlenku, svoji pravdu, přicházeli s novými objevy a názory, měli své odpůrce i věrné následovníky.

A mně to připomnělo jeden směr - pragmatismus - ze kterého jsem byla nedávno přepadově zkoušená u tabule a který mimo jiné tvrdí, že pravd je vícero, ne jenom jedna. S čímž souhlasím, ač nejsem vyznavačem pragmatismu. Každý filosof má svoji pravdu. A tím spíše je filosofie podle mě hrou, protože filosofické myšlenky nelze vědecky dokázat. Jsou to teorie, nápady, tvorba lidské představivosti. Nikoliv něco, co bylo opravdu vypozorováno, vypočítáno, rozebráno vědeckými metodami.

Rozhodně je podle mě filosofie zajímavou hrou. Hrou, ve které nejde o to, kdo vyhraje. Jde pouze o hledání jistoty, o hledání své pravdy. O zamyšlení se nad tím vším, co je okolo nás a čeho si třeba běžně nevšímáme. Takové myšlenky vždycky dokáží osvěžit a probudit.

Tyto věci, které jsem výše napsala, člověku může říct v jiné formě jakákoliv učebnice. A jsou často znevažovány. Já filosofii také sem tam dost znevažuji a ráda si z ní dělám legraci. Ale i přesto si myslím, že je v jednom směru strašně důležitá.
Není podstatné znát učení všech světových filosofických směrů antikou počínaje a moderní filosofií konče a umět vysvětlovat ty nejzákladnější názory hlavních osobností. Je dobré najít si svoji vlastní sám v sobě. Přidat svoji figurku na herní plán té velké celosvětové hry na pravdu a začít hrát.


Annika~
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Vzhled byl hrdě spatlán v programu Malování místní královnou za použití jejích fotek.


WhiteAnnika's anime, manga, reviews, recommendations, blogs and lists at Anime-Planet