Death Note

16. října 2011 v 13:53 | Annika~ |  Anime
Rozhodla jsem se napsat menší recenzi, nebo spíš takové hodnocení tohoto seriálu. Bylo to moje úplně první anime, které jsem kdy viděla a k němuž jsem se dostala přes Astru. A upřímně, jsem opravdu ráda, že zrovna tohle anime bylo mé první...


Děj se odehrává v Tokiu. Sledujeme hlavního hrdinu seriálu, Lighta Jagamiho, středoškolského studenta, který je velice inteligentní.
Light sedí ve škole a kouká z okna. Tu najednou spatří, jak okolo okna proletěl jakýsi sešit. Když pak skončí vyučování a Light prochází pod oknem, všimne si sešitu a zvedne jej. Ten sešit je černý a na obálce je napsáno "Zápisník smrti". Vevnitř jsou zapsána dokonce pravidla používání. "Osoba, jejíž jméno je zapsáno do tohoto zápisníku, zemře," píše se tam. Light tomu nevěří, ale přesto si zápisník vezme a dokonce ho vyzkouší. Zjistí, že funguje a zjeví se před ním děsivý šinigami (bůh smrti) jménem Rjuk, který je původním majitelem zápisníku. Od té doby Rjuk začne pobývat s Lightem.
Lightovi se však v hlavě vytvoří představa, že je potřeba zabíjet zločince, aby se tím vyčistil svět od zla. A až se tak stane, on - Light - budem bohem tohoto dokonalého nového světa. A tak začne tuto myšlenku měnit v realitu...
Policie si toho samozřejmě velmi brzy všimne a neví si s tím rady. Případ umírajících zločinců je tak záhadný, že se jej ujme L, světoznámý geniální detektiv. Nastává souboj inteligence - Light versus L. Kdo vyhraje?

Death Note jsem viděla koncem podzimu 2009. Zaujal mě námět - detektiv honí pachatele. Příběh má přes 30 dílů a ani jeden není úplně zbytečný (i když díl se vzpomínkami jedné z postav byl docela nudný). Velmi zajímavé byly myšlenkové pochody hlavních postav - byly ale někdy tak komplikované, že jsem je nepochopila. Kupříkladu, ač jsem DN viděla celkem 2x, pořád nechápu konec. Také se mi líbí, že ač postavy nemají žádné extra super schopnosti - jsou to jen obyčejní lidé, ač třeba vyjímečně inteligentní - jsou zvláštní. Hlavně tím, že některé postavy mají své různé úchylky. Viz samotný L - málokdy se stává, že je v seriálu vidět bez nějakého sladkého pamlsku. A způsob jak sedí, chodí, telefonuje...:-)
Dále bych jako velké plus uvedla, že anime není úplně vážná záležitost, některé postavy příběh dost zlehčují - např. Rjuk nebo Misa Amane, velká Lightova obdivovatelka. A další věc, která stojí za to, je hudba. Dokonale vystihuje situace, které se nám v seriálu promítají. První opening a ending jsou pěkné písničky. Druhý op a ed jsou trošku agresivní.
Jako mínus bych určitě uvedla výrazný dějový zvrat v polovině seriálu, který způsobil, že se spousta věcí překroutila naruby. Druhá polovina mi také přijde výrazně horší než první už jen kvůli novému hlavnímu hrdinovi Nearovi, který je dle mého názoru velmi nesympatický.


Celkově bych ale seriál moc doporučovala. Krev tam je, hlavně na konci, ale není jí až tak mnoho. Já, člověk, který krev nemusí, jsem to zvládla naprosto v pohodě, ač jsem v jednom momentě koukala poněkud vyjeveně. DN mě dokonce tak zaujalo, že jsem se odhodlala cosplayovat Misu Amane. Svůj cosplay jsem poprvé vytáhla na veřejnost na Advíku 2011 a byl poměrně úspěšný - lidi poznávali, kdo jsem, fotili si mě a podobně. A to nemám zdaleka tak pěkné vlasy jako Misa a ani jí neodpovídám svými proporcemi (na rovinu, nemám na to prsa ani nohy).

To je ode mně všechno. Určitě se na to podívejte. Btw, v ČR začala vycházet v nakladatelství Crew DN manga. Zatím teda jen 1. díl, ale doufám, že časem se objeví další! :-)


CELKOVÉ HODNOCENÍ: ****+

Annika~
 


Komentáře

1 Bludička Bludička | Web | 11. února 2014 v 18:13 | Reagovat

Death note znám :) popravdě, četla jsem jen mangu, a jak jsem začátek milovala, uprostřed jsem to totálně přestala chápat - a navíc se snažili pořád jen jeden druhého přechytračit - ale mám rozkoukané anime, k čemuž mě donutili mí drazí souruzenci, zatím jsem nadchnutá ještě víc než mangou. asi to bude tím, že má větší spád...
nicméně mi nakonec vyspoilerovali konec :D

nese to s sebou ale jedno velké morální dilema: podle mého názoru Raito neměl za žádných okolností právo sebrat někomu život, byť by to byl sebevětší zločinec. neopravňuje ho k tomu ani vlastnictví Death note, ani přítomnost jednoho z Shinigami, ani jeho inteligence - prostě ne. možná jsem příliš naočkovaná názory Gandalfa z Pána prstenů (ve zkratce: můžeš někomu život dát? ne? tak ho ani nikomu nemůžeš sebrat.)

ale asi i kvůli tomuhle dilematu - i kvůli velké nečernobílosti postav se mi anime zatím pořád hoodně líbí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Vzhled byl hrdě spatlán v programu Malování místní královnou za použití jejích fotek.


WhiteAnnika's anime, manga, reviews, recommendations, blogs and lists at Anime-Planet